Herb Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Witold Jarnutowski
(1899-1995)

     Jarnutowski Witold Józef, urodzony 18 maja 1899 roku w Kaliszu.

     W 1908 roku podejmuje naukę w Męskim Gimnazjum Klasycznym, późniejszym Państwowym Gimnazjum Humanistycznym im. Adama Asnyka w Kaliszu.
     Od 1914 roku członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Aktywnie uczestniczy w szkolnym ruchu samokształcącym, zajmując się przekładami skryptów i podręczników.
     W 1919 roku z grupą szkolnych kolegów, zgłasza się na ochotnika do Wojska Polskiego. Walczy w obronie Lwowa, w składzie II Batalionu 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. Ranny w boju pod Jagielnicą, po leczeniu powraca do Kalisza. Kontynuuje naukę i w 1920 roku zdaje egzamin maturalny. Do 1953 roku z przerwą okupacyjną, pracuje w Kaliskim Oddziale Warszawskiego Banku Handlowego S.A. Następnie do przejścia a emeryturę, w Narodowym Banku Polskim, Oddziale w Kaliszu.
     W 1917 roku utworzył pierwszą gimnazjalną drużynę piłki nożnej. Współzałożyciel Towarzystwa Sportowego "Prosna" i jego pierwszy prezes. Za jego kadencji powstaje pierwszy w Kaliszu stadion z krytymi trybunami. Od 1920 roku należał do zarządu Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.
     Był członkiem zarządu Związku Ochotników Wojska Polskiego. Za udział w wojnie 1918-20 mianowany na stopień podporucznika i odznaczony Krzyżem za Obronę Lwowa i Krzyżem Obrońców Ojczyzny. Kawaler Krzyża Orderu Polonia Restituta. Wyróżniony Złotym Medalem Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej i Złotą Odznaką Klubu Sportowego "Prosna".
     Senior i współzałożyciel Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu.      W 1992 roku wpisany do Księgi Zasłużonych dla miasta Kalisza.
     Witold Jarnutowski zmarł 14 grudnia 1995 roku.

     Na podstawie relacji Witolda Jarnutowskiego spisanej przez autora do wniosku Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka o wpisanie do Księgi Zasłużonych miasta Kalisza opracował Adam Borowiak.


Twórcą i sponsorem stron internetowych Ziemi Kaliskiej jest rodzina Płocińskich w osobach Iwony i Krzysztofa - rodziców, niekiedy razem z dziećmi: Mateuszem, Szymonem, Marią, Piotrem i Aleksandrą. E-mail: krisplo@op.pl
Wszystkie opublikowane materiały można wykorzystywać w każdy godny sposób pod warunkiem podania źródła.
© 1996-2016 by Płocińscy